Sprzedajesz mieszkanie jesienią?

You are currently viewing Sprzedajesz mieszkanie jesienią?
  • Post author:
  • Post category:Sprzedający
  • Reading time:4 minut czytania

Wybierz czas na sprzedaż

Jesień to taki czas, gdy wpadamy po wakacjach w wir pracy, szkoły, uczelni. Trochę myślimy już o zimie, o świętach i o planach na przyszły rok. Trochę się zamykamy, a to w ciepłe kurtki i płaszcze, a to w domach przy ciepłej herbacie. Taka atmosfera, pogoda i natłok wydarzeń codziennych sprzyja ograniczaniu się w wielu kwestiach. Jeżeli chodzi o sprzedaż mieszkań – co do zasady – nie jest to najlepszy moment. Trudniej jesienią wykreować tak duże zainteresowanie nieruchomościami, jakie widzimy np. na wiosnę. A to przekłada się na niższe wyniki sprzedaży. Jeżeli zastanawiasz się, czy startować z ogłoszeniem, przeczytaj kilka wskazówek i oceń, czy masz na to dzisiaj czas i ochotę. A jeżeli nie masz wyjścia, tym bardziej weź pod uwagę moje obserwacje.

Ciemne wnętrza i ciemniej za oknem

Pogoda nie rozpieszcza jesienią. Gdy skończy się czas złotych liści mieniących się w ostatnich promykach słońca, nastają krótkie dni i ciemne popołudnia. Szukający mieszkań będą zwracać jeszcze większą uwagę na doświetlenie pomieszczeń. Będą sprawdzać, czy na ich potrzeby światła jest wystarczająco dużo. Każda niesprawna lampa i żarówka zapunktuje na Twoją niekorzyść. Podczas prezentacji zapalaj zawsze wszystkie lampy we wszystkich pomieszczeniach zanim otworzysz drzwi kupującemu.

Dobrze oszacuj czas jaki masz

O tej porze roku może się wydawać, że jeszcze czasu jest dużo. Prawda jest taka, że jesień ma kilka dni wolnych od pracy, które potrafią przeciągnąć się w pół tygodnia, a nadchodzące święta Bożego Narodzenia to okres około 3 tygodni wyjętych od pracy, poświęconych rodzinie i przyjemnością bycia blisko drugiego człowieka. Trzeba te dni uwzględnić w planie sprzedaży, bo zdecydowanie zachęcam, aby taki plan w głowie mieć. Bardzo przyda się znajomość podstawowego cyklu życia oferty na rynku nieruchomości, by odnieść go do dzisiejszych realiów. Nie ustawiaj startu oferty na święta, gdy sam nie masz czasu pokazywać mieszkania, gdy nie chcesz być bombardowany telefonami pośredników. To są ważne momenty i największy ruch dla Twojej nieruchomości, nie przegap go.

Zadbaj o ciepłe przyjęcie osób oglądających

Chłodne dni i przymrozki za oknem? Dlaczego nie zaproponować każdemu oglądającemu ciepłej herbaty z pierniczkiem? Przy stole o wiele lepiej się rozmawia. Mimo polskiej gościnności nie jest to powszechne dziś w domach, by obcych ludzi przychodzących “na chwilkę”, by tylko pooglądać mieszkanie najzwyczajniej ugościć. Zaproponujmy zdjęcie płaszcza i potraktujmy jak gości, a nie wpadających jak wiatr nieznajomych. Jesienią i zimą taka uprzejmość będzie bardzo mile widziana.

Ogrzewanie ma znaczenie

Pamiętaj, by o tej porze roku zadbać o sprawność urządzeń grzewczych, o przeglądy pieców gazowych, sprawne kominy zarówno spalinowe jak i wentylacyjne. Wszystko, co w tej materii wzbudzi podejrzenie oglądających znów może przekuć się w wadę. Dobra rada jest taka, by nie rozpalać w kominkach lub piecach na chwilę przed przybyciem oglądających, tylko wcześniej. Często jeszcze przez jakiś czas unosi się zapach dymu i może być pomylony z nieszczelną instalacją grzewczą. Mieszkania wyposażone w kominki lub piece z otwartą komorą spalania powinny mieć dostęp świeżego powietrza przynajmniej w postaci nawiewników w oknach. Jeżeli jeszcze o to nie zadbałeś, pomyśl o tym.

Te kilka kwestii warto mieć na uwadze, gdy jednak podejmujesz się sprzedaży mieszkania jesienią. A z pewnością wiele osób stoi przed taką koniecznością. Wszystko da się zrobić, czasem tylko trzeba włożyć w to więcej wysiłku i zaangażowania, aby efekt końcowy był zadowalający.

Dodaj komentarz